• Blog

Blog – Generace versus generace

Přátelé,

začalo to přečtením tohoto citátu. „Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele.“

Citát je celkem zajímavý, ale zaujal mě autor respektive doba, kdy byl pronesen. Sókrates -470-399 př.n.l.. Od té doby už světlo světa spatřilo dalších zhruba 100 generací.

Text je dokladem toho, že předchozí generace jsou na ty nové vždy přísnější než na sebe. Zajímavý rozhovor přinesl REFLEX s uznávaným neurochirugem profesorem Benešem. Na otázku ohledně využívání robotů při operacích, pronesl zajímavý názor.

Důvod rozmachu techniky je jednoduchý. I průměrný chirurg se může velmi rychle naučit dokonale ovládat robotiku a díky tomu je sám špičkovým chirurgem. Naopak, standardním způsobem, dřinou, praxí a spoléháním jen na své ruce, se z Vás stane uznávaná kapacita až za mnoho let. Kdo z mladých lidí chce na něco čekat? Není překvapivé, že mladá generace roboty vítá, ta starší je poněkud zdrženlivější. Názory generací se budou vždy lišit. V tomto případě mají pravdu mladí, kteří nevidí důvod, proč by měli čekat desítky let, než budou špičkou oboru. I starší mají ale recht. Cítí jako určitou nespravedlnost, že je toto vůbec možné a mladí si to nemusí oddřít, odmakat a prožít.

Táta mého táty dřel v životě mnohem více než ten můj. Můj táta se nadřel kolem domu mnohem víc než já. I já musel téměř každou sobotu brzy vstát a pracovat. „Byl jsi večer na diskotéce? Tvůj problém, spi třeba hodinu, ale v sedm budeš připravený.“ Samozřejmě jsem kolikrát protestoval. Samozřejmě mě taťka vždy ubezpečil, že on to měl mnohem těžší. Oba jsme měli pravdu. Je moje chyba, že jsem se narodil v novější generaci, která kolem domu tolik pracovat nemusí? Je jeho zásluha, že pracoval víc? A mám se já stydět, že jsem pracoval míň? Naše děti žijí v prostředí, kde sobotní standard „prostě všichni makáme kolem baráku“ už téměř vymizel. Proto se dnes rodiče mohou svým dětem věnovat mnohem víc a drtivá většina tak i činí. Není to ani dobře ani špatně, je to jen současnost. Schválně, kolik dětí umělo před třiceti lety lyžovat? Dnes možná každé druhé dítě v sedmi letech sjede samo sjezdovku. A kolik dnešních dětí by umělo otočit a skopit seno?

Nesedí nám styl komunikace mladých? Sociální sítě, non-stop oči na telefonu, lenivost, nezodpovědnost? Ale no tak………. Buďme v pohodě, nechme věci běžet a řešme svoji generaci. Oni svou dobu zvládnou skvěle a ve všem nás zcela jistě překonají.

Lidský mozek, inteligence, nadání nebo touha po inovacích jsou stejné už víc než 10.000 let. I dnešní děti mají stejně talentu, schopností a potenciálu jako každá předchozí garnitura. Jen technika bude dál hrát v jejich prospěch a bohužel i v náš neprospěch. Nemůžeme být ve svých soudech objektivní, protože porovnáváme neporovnatelné….. Různé generace…..

Před několika lety spustil Stanislav Bernard skvělou reklamní kampaň na své pivo Bernard. Známý slogan „Svět se zbláznil, držte se“ bych si dovolil parafrázovat větou „Svět se mění, držte se“.

A buďme za to rádi.

A dalším generacím fanděme…….. Nejenom proto, že jejich nápady a inovace nám určitě budou zpříjemňovat a prodlužovat naše životy.“

Jiří Janouš

J.A.CLEAN spol. s r.o.

PS: Autorovi je ke dni zveřejnění článku již (teprve) 36 let.

Joomla SEF URLs by Artio
  • J. A. CLEAN spol. s r.o.
  • Pavlovice 88 (u Vlašimi)
  • +420 602 694 934
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • IČ: 24736554
  • DIČ: CZ24736554
  • Datová schránka: t63ugk8.

J. A. CLEAN spol. s r.o. - Copyright © 2018 - created in Zlin by Weboo | Online marketing a tvorba webových stránek


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.