• Blog

̶H̶o̶m̶o̶ ̶s̶a̶p̶i̶e̶n̶s̶ Homo paradox

„Dobrý den“. Ještě skoro ani nejsem uvnitř obchodu a už mě zdraví zhruba osmiletá vietnamská holčička, sedící u kasy. Její táta běhá někde po obchodě.

„Ahoj, nemáte prosím Vás to….hmmm…. na boty…..nazouvák…..jak se to správně řekne……“. Holčička se usměje a plynulou češtinou mi povídá „Myslíte normální lžíci na boty?“

 

Tak to by bylo, většinou česká slova nehledám, ale tady mě zachránila vietnamka z první třídy. Za tři minuty jsem v autě a holčička najednou stojí za mnou „Pane, nechal jste si v obchodě tu lžíci, tady jí máte. Mějte se krásně a přijďte zas.“.

Tak takhle si představuji zákaznický servis a říkám si, jaký je to paradox. Proč vlastně na téma paradox nenapsat blog?

Paradoxy se to v našem životě jen hemží. Dřív měli lidé spousty náročné práce, minimum techniky, vstávali v pět, dělali mnohem víc fyzicky, ale ještě k tomu zvládali mít čtyři a více dětí. Když měli jet 50 kilometrů do Prahy, byl to výlet, na který se připravovali dva dny. Dnes to v moderních autech zvládnete dvakrát za dopoledne a ani nejste unavení. Přesto každý z nás x-krát týdně slyší „není čas“, „nestíhám“, „mám toho teď hodně“. Není to paradox? Pokud jsou úvahy vědců správné, tak jednotka T (čas) se nemění už 13 miliard let. Přesto se nám zdá, že nám chybí. Je to jednoduché, je to pouze a jen o prioritách. I doma dětem pořád dokola vysvětluji, že není možné v jednom dni mít tenisový turnaj, být na táboře, navštívit babičku, vykoupat se, dát si zmrzlinu a ještě se projet na kole. Nemůžeme mít všechno, ať se snažíme sebevíc. S prioritami souvisí i to, že lidi se dost často zaměří na výsledek, nikoliv na cestu k výsledku. Jak říká Marián Jelínek „Je rozdíl, když Vás baví hrát hokej nebo když Vás baví být hokejistou“. V prvním případě máte radost ze samostné cesty včetně úspěchů, neúspěchů a učení. Baví Vás prostě ten proces…….Ve druhém případě se vidíte jen v cíli, ale bez radosti z cesty se do cíle nikdy nepodíváte.

Dvě jména českou politikou hýbou stále pořád dokola. Babiš a Kalousek – na úvod říkám, že ani jeden z nich není můj favorit. Jeden je premiér obviněný z trestného činu podvodu. Druhý je člověk, který byl ministrem financí v době recese a přistoupil k X nepopulárním krokům, což lidi pobouřilo. Přestože ho půlka národa nenávidí, nebyl obviněný ani z jednoho trestného činu, ale jméno Kalousek působí stále jako červený hadr na býka. Ten obviněný z podvodu, nazývá veřejně druhého zlodějem a podvodníkem. Proč už se tedy nenašly důkazy pro obvinění Kalouska? Vysvětlujte lidem fakta……. Není to paradox?

Nedávno mi vyprávěla jedna starší paní, jak se v jejich obci stal před dvaceti lety předsedou zemědělského družstva velmi mladý člověk, který dané družstvo neskutečně pozvedl. První co udělal po svém nástupu, byla otázka „Kdo jsou ti nejstarší zemědělci v obci?“. Následně si s těmito starými pány domlouval schůzky a několik dnů s nimi na návsi pod lípou probíral jejich zkušenosti. Zajímaly ho informace typu „Na toto pole nikdy nedávejte kukuřici, jednou za dvacet let odtud voda vyplaví část obce“. „Tady se výborně daří bramborám, ale musíte je dávat maximálně každý druhý rok“. Někteří toto „nicnedělání“ velmi kritizovali. Mnohem lepší by přece bylo, kdyby předseda pracoval v kanceláři nebo ještě lépe sedl do traktoru a jel sám na pole, to by byl teprve předseda. Samozřejmě, že dělal skvělou věc, protože opakovat chyby je zbytečné a hlavně drahé. Jak se říká, jen blázen dělá věci stále stejným způsobem, ale očekává jiné výsledky. Pro někoho to byla ztráta času, přitom se jednalo o obrovskou úsporu času, peněz a práce všech. Není to paradox?

Jiří Janouš

majitel společnosti

Joomla SEF URLs by Artio
  • J. A. CLEAN spol. s r.o.
  • Pavlovice 88 (u Vlašimi)
  • +420 602 694 934
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • IČ: 24736554
  • DIČ: CZ24736554
  • Datová schránka: t63ugk8.

J. A. CLEAN spol. s r.o. - Copyright © 2018 - created in Zlin by Weboo | Online marketing a tvorba webových stránek


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.