Rozhovor pro portál MM Průmyslové Spektrum
MM: Vaše firma patří ke špičkovým producentům podlah, především v průmyslových provozech. Nicméně náplní vaší činnosti není jen podlahy vytvářet, ale především komplexní péče o ně. Co taková péče o podlahy, aby byly stále hezké i funkční, vlastně obnáší? Co byste našim čtenářům z průmyslových podniků poradil?
J. Janouš: Každá podlaha podléhá opotřebení. V průmyslu a logistice, kde jsou zatěžovány extrémně, to platí dvojnásob. Naše zaměření je dnes rozděleno na komplexní rekonstrukce, opravy a značení podlah. Všechny podlahy dříve nebo později potřebují menší nebo větší péči. Každý v provozu ví, jak dokáže potrápit například poškozená spára nebo přejezd mezi halami. Opravit podlahu v těchto místech, kde neustále dochází k ničení pneumatik VZV, otřesům zad obsluhy apod., je výhodné nejen z finančních důvodů, ale i bezpečnostních a zdravotních.
MM: Které typy podlah jsou dnes v průmyslových podnicích nejčastější? A proč – jaké jsou jejich konkrétní výhody?
J. Janouš: Nejčastějším řešením pro průmysl bývá syntetická, většinou epoxidová podlaha. Její výhody jsou zřejmé. Extrémně rychlé provedení (2–4 dny), vysoká mechanická odolnost a dlouhodobá životnost. Nikdo si ve stávajícím provozu nemůže dovolit například novou betonovou desku, protože toto řešení vyžaduje násobně více času na realizaci a ten klienti nemají, provoz totiž nečeká.
MM: Je mezi nimi výraznější cenový rozdíl? Neboli – kterou podlahu si ideálně pořídit pro který typ provozu, aby poměr cena/kvalita byl co nejlepší?
J. Janouš: Volba správného řešení záleží na několika faktorech. Tím prvním je stávající stav původní podlahy. Dalším je její budoucí zatížení – jiné řešení budeme volit pro zatížení podlahy např. 1 000 kg a jinou podlahu na zátěž 10 000 kg. V neposlední řadě hraje roli i designový požadavek – barevným kreacím se meze nekladou, ale mají velký vliv na výslednou cenu.
MM: Je rozdíl v tom, kterou podlahu by si měla vybrat firma výrobní, kterou logistická a kterou třeba velkosklad, a samozřejmě která je vhodná pro kancelářské prostory, ať už v kterékoli z firem? Nebo se to neliší? Pokud liší, tak v čem a s jakým dopadem na výsledek?
J. Janouš: V logistice najdete většinou drátkobetonové podlahy, protože logistické firmy jsou v drtivé většině v pronajatých halách, kde jsou právě tyto typy podlah nejvíce zastoupeny. V průmyslu je poměr zhruba 50 % betonové a 50 % syntetické podlahy. Jak jsem již zmínil, pro nové stavby se využívá většinou beton, ale pro opravy v budoucnu se již volí většinou syntetická podlaha. Pro kancelářské provozy jsou vhodné polyuretanové podlahy, ale to už je zase trochu jiný příběh, který v současné době nepíšeme, ale necháváme jiným autorům.