• Blog

Práva a povinnosti…. Nebo snad pravidla ?

D1 u Jihlavy, všední den a zhruba 12:30 hod., žaludek si říká o něco teplého.
Zastavím se v jedné restauraci poblíž dálnice, zasednu a vytáhnu z tašky notebook.

Přichází číšník a po standardní otázce zda budu jíst a odpovědi „ano“ mne šokuje větami „Ten notebook si prosím Vás schovejte do tašky. Po dobu obědů jsou tady notebooky zakázané. Lidi si z nás dělají kancelář a majitel proto notebooky zakázal.“

Chvíli nechápavě civím. Přestože mě napadá spousta ironických až zlých odpovědí, tak je spolknu a řeknu jen „Ok, žádný problém“. Včas si totiž uvědomím, že já jsem ten, který je u někoho na návštěvě.
Dovedu si představit, kolik velmi nepříjemných konfrontací už daný číšník zažil. Úplně slyším, jak se lidé ohánějí spoustou výrazů, které mají zdůraznit jejich „právo“.

Hodně lidí si myslí, že mají na všechno právo. Před časem můj kamarád zajišťoval lístky pro několik lidí na utkání v Londýně – Chelsea versus Sparta. Pro pár z nich bohužel neměl lístky do sektoru Sparty a zajistil tedy lístky mimo sektor hostů. Několikrát je důrazně upozorňoval, že v sektoru pro domácí nemohou fandit Spartě, jinak budou vyvedeni ze stadionu……... David Lafata střílí hned na začátku utkání gól a fanoušci Sparty projeví své sparťanské emoce. O pět minut později již stojí před stadionem.

Jak je to možné? Vždyť jsme si koupili lístky, které jsme řádně zaplatili !!!  Budeme si stěžovat.

Před několika lety jsem navštívil fotbalové utkání Bayern Mnichov proti Steaua Bukurešť. Sektor hostů od začátku překypoval invencí v otázce ničení cizího majetku. O chvíli později byl celý sektor vyveden těžkooděnci, kteří se rozhodně na „práva“ rumunských návštěvníků moc neohlíželi. Co mě na celé věci šokovalo, že celý zbytek stadionu tvrdým hochům zatleskal. Ocenil, že jim už nikdo nebude kazit zážitek, na který se přišli podívat a v sektoru hostů zbydou také nějaké sedačky.

Práva nikdo z nás samozřejmě nenastavuje. Každý si ale ve svém prostoru může nastavit pravidla, na jejichž dodržování může trvat. Nikdo samozřejmě nemůže omezovat ostatní lidi na základě vyznání, nebo barvě pleti. Ale rozumím jedné restauraci, kde mají zakázán vstup cyklisti s cyklistickými botami, které mají ostré bodce. Teaková podlaha na terase stála totiž dost peněz………

Až budeme mít někdy pocit, že byla dotčena naše „práva“, položme si hned otázku, zda dodržujeme pravidla a povinnosti. Ta totiž nastavuje ten, v jehož prostoru se nacházíme………Mimochodem, oběd jsem si opravdu v klidu vychutnal, číšník to se mnou asi myslel dobře.

Hezké dny, Jiří Janouš

Joomla SEF URLs by Artio
  • J. A. CLEAN spol. s r.o.
  • Pavlovice 88 (u Vlašimi)
  • +420 602 694 934
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • IČ: 24736554
  • DIČ: CZ24736554
  • Datová schránka: t63ugk8.

J. A. CLEAN spol. s r.o. - Copyright © 2018 - created in Zlin by Weboo | Online marketing a tvorba webových stránek


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.